Jonathan Bird’in Mavi Dünyası : Kurt Balığı Belgeseli

Kurt Balığı Belgeseli Türkçe

Kurt Balığı Hakkında Bilgi

Kuzey Atlantik ile Kuzey Pasifiğin soğuk suları, adına «kurt balığı» diyebileceğimiz yırtıcı görünüşlü bazı balıkların (Anarhichadidae) yurdudur. Horozbinagiller’in bu akrabalarının, önde kuvvetli köpek dişleriyle silâhlı çeneleri, arkada ise yuvarlanmış öğütücü dişlerden meydana gelmiş ağır kemiksel levhaları vardır. Bu balıkların, adları ve görünüşleri kadar, korkusuzlukları da «kurt» adına uygundur. Fakat ısırma ve öğütme mekanizmalarını, başka balıkları avlamakta değil, başlıca besinleri olan sert kabuklu yumuşakçaları kumun içinden tarayıp ezmekte kullanırlar.
Kurt balıkları akrabaları horozbinagiller’e kıyasla birer devdirler. Adi deniz kurdu veya Atlantik deniz kurdu (Anarrhichas lupus) 1-2 metre uzunluğunda olur. Bu balığın levrek’le, ya da yayınbalığıgiller’le karıştırılmaması lâzımdır. Bu tür, üzerine saldırmaktan ve feci surette ısırmaktan çekinmediği insanlar için dahi tehlikeli, yırtıcı bir balıktır. Pasifik’teki bir akrabasının uzunluğu 240 santimi bulur. Atlantik türü top şeklinde toplanan iri yumurtalar yumurtlar. Anne ile babadan biri daima yumurtaların başında nöbet bekler.
Horozbinagillerdin başka akrabaları arasında «Salarias» grubu sayılabilir. Bu küçük balıkların erkekleri, renkleri ve başlarının üzerinde bir tepenin bulunması bakımlarından dişilerden ajnftlırlar. Cezir zamanı suyun dışına çıkan kayalarda yaşar ve karın yüzgeçlerinden ayak gibi faydalanarak koşarlar, tırmanırlar, hatta sıçrarlar.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>